Včelia oáza na Mašekovom mlyne

 

Med z obchoďáku

Na Slovensku dostanete slovenský med aj v Kauflande a to ešte za cenu 3,33,- € za kilogram. Neveríte? Presvedčte sa sami. Zdanlivo dobrá správa pre spotrebiteľa. Zlá správa v konečnom dôsledku nielen pre včelára...    

Túžba slovenských včelárov sa splnila aspoň v niečom, konečne sa podarilo vytlačiť z jedného obchodného reťazca cudzokrajný med a aspoň na sviatky najväčšej spotreby tejto zdravej pochúťky ho ponúknuť spotrebiteľom na celom Slovensku. Zákazník už nemusí snoriť po vianočných trhoch na námestiach miest a dedín, nemusí obchádzať tržnice a pýtať sa premrznutých včelárov, ktorí si týmto spôsobom zarábajú na svoje živobytie. Priamo na pulte, medzi ostatnými potravinami nájde, tak ako kedysi pred 22 rokmi svoju obľúbenú komoditu – med. K tomu ešte Slovenský, so všetkými insigniami, ktorými ho vedenie včelárskej organizácie v záujme zvyšovania jeho vizibility, za posledné roky ozdobilo, teda v originálnom pohári s viečkom a s etiketou. Bezkonkurenčná cena v tomto prípade (ako to už býva) zamrzí najmä konkurentov ponúkajúcich slovenský med poctivo získaný od včeličiek z vlastných včelníc. Ešte dodenávna sa tešili pomaly, ale predsa rastúcej cene medu. Teraz zostávaju prinajmenšom v rozpakoch pri pohľade na letáky nemenovaného reťazca a na Slovenský med na jeho pultoch. Ono cieľom značky Slovenský med bolo skutočne oslabiť silnú konkurenciu. Tou konkurenciou mala byť záplava kvázi medu z krajín „mimo EU“. Toho „kvázi medu“ obohateného o izoglukózu, ktorý sa predáva v prístave v Hamburgu za 0,20,- € za kilo a je dovezený z jednej z ázijských krajín. Napokon sa paradoxne pre Slovenský med stal konkurentom sám slovenský včelár. Etiketa tohto medu hlása, že spracovateľom je slovenský subjekt. Aspoň že Slovenský med je skutočne zo Slovenska, vydýchne si spotrebiteľ. Jediný kto ešte stále lapá po dychu je opäť slovenský včelár, ktorý si veľmi dobre uvedomuje, že jeho med má hodnotu minimálne 4,- € a teda nemôže  podliezať túto už aj tak ťažko podliezateľnú cenu, lebo napokon neškodí len sám sebe ale aj druhým, ktorí ťažko získané prostriedky z predaja medu zhodnotia v podobe ďalších investícií do zvyšovania úrovne získavania svojho medu.

Tešiť sa, že na pultoch obchodných domov je konečne Slovenský med má tiež niečo do seba, ale to len v takom prípade, ak cena tohto medu nebude búrať ťažko vybudované vedomie spotrebiteľa, že zaplatiť za kvalitný slovenský med sa skutočne oplatí a že minimálna cena 4,00,- € bez DPH je revanšom za nevyčísliteľnú hodnotu práce včiel a toho/tej ktorý/á im vytvára podmienky pre existenciu, teda včelára/včelárky.  


Vytvorené: 16. December 2011   Autor: michal

Diskusia

www